R48-3000E3 Communication Power Rectifier Module 48V 50A For Telecom And Network
Product price
Price upon request
Payment and shipping information
Payment method Swift transfer , Paypal
Trading areas Domestic market, International market
Shipping informationEXW, FCA, FOB
Shenzhen Mindley Technology Co., Ltd
Product details
The 3000W high-efficiency rectifier modular power( model R48-3000e3) is designed to convert standard AC supply voltages into stable nominal -48 V DC voltage that is adjustable to application needs. The R48-3000e3 is a constant power rectifier designed with the latest patented switchmode technology, using DSP (Digital Signaling Processor) functionality for efficient operation. For a higher load capacity, rectifiers can be connected in parallel, and intelligent control can be added with the help of a separate controller.