Fimer PVS-50-TL-SX2 50kW Three Phase Inverter
Product price
Payment and shipping information
DURUSEL Elektrik
Product details
Fimer PVS-50-TL-SX2 50kW Three Phase Inverter. With 3 independent MPPTs and power ratings up to 60 kW, the latest addition to the PVS string inverter family is designed to maximize the return on investment in large systems with all the benefits of a decentralized configuration for both rooftop and ground-mounted installations. Up to 3 independent MPPTs - 50/60 kW power class. Horizontal and vertical installation. Easy access to the junction box thanks to the hinges and cam latches placed on the cover. Power module and junction box in one compact housing. Wi-Fi interface for commissioning and configuration. Reactive power management feature. Remote monitoring and firmware upgrade via Fimer cloud platform (log-free). Provides 10% more power in low ambient temperature conditions. Improved working altitude. Can work up to 4000m. Built-in dynamic feed control algorithm.
Contact supplier
DURUSEL Elektrik
More products from the supplier
Similar product
20kW 60Hz 1800rpm ...
RD02025L Protector Series diesel generator delivers 2...
Oil Cooled Servo S...
2000 kVA oil-cooled servo stabilizer is an ultra-high...
Oil Cooled Servo S...
45 kVA oil-cooled servo stabilizer is a three-phase, ...
Air Cooled Servo S...
6 kVA air-cooled servo stabilizer is an automatic vol...
100 kVA Air Cooled...
100 kVA air-cooled servo stabilizer is a high-efficie...
Air Cooled Servo S...
12 kVA air-cooled servo stabilizer is a high-efficien...
AC-DC Power Conve...
Model: S-2000W to 18000W. DC output voltage: 12/24/36...
FIREYE 85UV Ultrav...
The FIREYE 85UV Ultraviolet Flame Detection System (2...
New 2023 Sur-Ron L...
Sur-Ron, also known as Qiulong Technology Co. Ltd., i...
12V 60W MS-60-12 A...
Item specification. Project: 12V 60W AC-DC switching ...